Logo
czech english
Regionální rada regionu
soudržnosti Severozápad

Úřad Regionální rady
Berní 2261/1
400 01 Ústí nad Labem

Úřední hodiny podatelny:
po-pá 8.00-13.00
  • Městský úřad v Třebenicích
  • Silnice v Krásné Lípě

AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ V LITOMĚŘICÍCH JE V PLNÉM PROVOZU

Litoměřice se mohou pochlubit moderním autobusovým nádražím. Čtvrtečního slavnostního otevření se zúčastnili zástupci města v čele se starostou Mgr. Ladislavem Chlupáčem, ředitelka Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Bc. Jana Havlicová, Ing. Jan Kokeš, generální ředitel firmy Chládek a Tintěra, která byla dodavatelem díla, a další lidé spolupracující na realizaci projektu, jehož realizace si vyžádala 60,4 milionů korun. Celkem 50 milionů korun činila dotace z Regionálního operačního programu Severozápad, 10,4 milionu korun uvolnilo město z vlastního rozpočtu.

DSC_0667

Stavební práce realizovala firma Chládek a Tintěra, informační systém pro autobusové nádraží dodala společnost Eltodo. Výsledkem jsou nová a zastřešená autobusová stání pro cestující, jimž nechybí ani digitální informační systém, včetně orientačního systému pro nevidomé. Celý prostor má nové povrchy, je vybaven mobiliářem a zajímavě nasvětlen. Součástí jsou i sadové úpravy. K dispozici je celkem devět šikmých stání pro autobusové přepravce zajišťující základní dopravní obslužnost kraje. Podélná stání slouží městské hromadné dopravě a k výstupu. Prozatím neobsazené nástupiště č. 10 mohou využívat zájezdové autobusy. Komfort cestujících dále zvyšuje nové sociální zařízení, na jehož provoz dohlíží obsluha.

Součástí projektu byla kromě výstavby třech přechodů pro chodce i výstavba parkoviště, které zde citelně chybělo. V zadní části autobusového nádraží, v blízkosti marketu, vzniklo osm desítek parkovacích míst, z nichž čtyři slouží potřebám zdravotně postižených. Další parkovací místa nabízí pruh vedoucí po jedné straně hlavní komunikace. Zde je k dispozici 17 míst, z čehož 9 je určeno pro vozidla taxislužby a zbytek pro rychlý výstup a nástup. Jedno místo sloužící majitelům karet ZTP je vyhrazeno i před budovou Českých drah. Vedení radnice vyšlo vstříc provozovatelům taxislužby, kteří za místa zde neplatí. Stejně tak na dobu pěti let odpustilo provozovatelům autobusů poplatky za vjezd.

DSC_0672

Starosta města Ladislav Chlupáč neskrývá radost z výsledku. „O modernizaci autobusového nádraží jsme usilovali několik let. Nyní se cíl, kterým bylo zvýšit komfort cestujících, podařilo naplnit,“ konstatoval starosta. „Litoměřické autobusové nádraží je jedním z dopravních uzlů regionu. Velmi mě těší, že ROP Severozápad mohl přispět k jeho modernizaci, která určitě přispěje nejen ke zvýšení kvality dopravní infrastruktury Litoměřicka, ale také zvýší cestovní a turistický ruch v regionu,“ uvedla ředitelka Úřadu Regionální rady Jana Havlicová.

DSC_0693