Logo
czech english
Regionální rada regionu
soudržnosti Severozápad

Úřad Regionální rady
Berní 2261/1
400 01 Ústí nad Labem

Úřední hodiny podatelny:
po-pá 8.00-13.00
  • Silnice v Krásné Lípě
  • Městský úřad v Třebenicích

DÍKY PODPOŘE Z ROP SEVEROZÁPAD MAJÍ V KRUPCE HASIČSKÉ MUZEUM

Na přestavbu bývalé fary na hasičské muzeum získalo město Krupka dotaci od Regionálního operačního programu Severozápad. Realizace projektu byla zahájena 30. 6. 2014, stavební práce byly ukončeny v červenci letošního roku. Slavnostní otevření muzea proběhlo v pátek 30. října 2015.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V opravené budově bývalé fary u kostela Nanebevzetí Panny Marie  v Husitské ulici vznikly prostory, kde jsou instalované unikátní sbírky hasičské techniky a výstroje. V krásném prostoru kulturní památky je nyní výstavní prostor o ploše 400 m2. Členové SDH Krupka pod vedením archivářky Mgr. Nikoly Flakové v průběhu tří měsíců zajišťovali stěhování exponátů, výzdobu sálů a vybavení výstavních vitrín a panelů.

Výsledkem jejich práce je atraktivní expozice historické hasičské techniky s mnoha unikáty, jedinečná ukázka výstroje a výzbroje a také sbírka dokumentů, fotografií, tištěných artefaktů a písemností, které mapují činnost nejen krupského, ale i hasičských sborů z okolních obcí. Mezi nejzajímavější technické exponáty patří část vůbec první hasičské stříkačky z roku 1802, čtyřkolová koněspřežná stříkačka a dvoukolové ruční stříkačky z počátku 20. století nebo světová rarita – motorová stříkačka zn. Flader s pěnotvorným příslušenstvím.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z písemností je zde vystaven originál Požárního řádu horního města Krupka z roku 1793 a soubor výročních skupinových fotografií členů SDH od roku 1875 do současnosti. Jedinečná je rovněž sbírka hasičských přileb, jak zásahových tak i slavnostních, a unikátní jsou také tzv. trhací háky z konce 19. století, které nesou autentické stopy po požáru.

Nové hasičské muzeum nabízí unikátní podívanou nejen pro zájemce o historii města nebo fanoušků hasičského „řemesla“, ale také pro rodiny s dětmi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA