Logo
czech english
Regionální rada regionu
soudržnosti Severozápad

Úřad Regionální rady
Berní 2261/1
400 01 Ústí nad Labem

Úřední hodiny podatelny:
po-pá 8.00-13.00
  • Silnice v Krásné Lípě
  • Městský úřad v Třebenicích

V CHEBU UVÍTÁ NÁVŠTĚVNÍKY NOVÉ RETROMUSEUM

Ve středu 17. února byla na hlavním chebském náměstí otevřena nová pobočka Galerie výtvarného umění v Chebu. Až do roku 2014 se zde nacházelo železářství, město Cheb dům zdarma nabídlo galerii, která jej zrekonstruovala za podpory Regionálního operačního porgramu (ROP) Severozápad a svého zřizovatele Karlovarského kraje. Rekonstrukce domu a pořízení základního vybavení stálo cca 18 mil. Kč, na dalších 1,5 mil. přišla vlastní expozice a rekonstrukce přilehlé části budovy galerie. V zadní části se totiž galerie a Retromuseum propojily a vznikl zde nový moderní depozitář, který galerie naléhavě potřebovala.

20160217_170036

Retromuseum je věnováno designu a životnímu stylu 60. až 80. let. Jeho časový záběr vymezují dvě přelomové události – světová výstava Expo 58 v Bruselu a sametová revoluce v listopadu 1989. Ve stálé expozici je prezentován špičkový design prostřednictvím exponátů zapůjčených ze sbírek mnoha českých muzeí, zejména pak Národního technického muzea v Praze a Uměleckoprůmyslového musea. Tato dvě muzea jsou také hlavními partnery celého projektu.

20160217_180948

Vedle exponátů vystavených klasickým muzeálním způsobem ve vitrínách se tu nachází pět autentických dobových prostředí bytů a kanceláří, do nichž může návštěvník vstoupit a na vlastní kůži zažít pocit návratu v čase: posadit se do dobového křesla, otevřít si skříně a zásuvky, napsat pár vět na psacím stroji nebo na telefonu vytočit číslo, kterým se spojí se sousedním bytem či kanceláří. Životní styl přibližují dobové projekce a slideshow fotografií z dobového tisku i rodinných archivů. V souladu s rostoucí rolí techniky ve druhé polovině 20. století věnuje Retromuseum velkou pozornost průmyslovému designu a dopravě. Nalezneme tu jak vývojovou kolekci domácích spotřebičů či televizorů, tak typické dopravní prostředky jako Škoda 1000 MB, skútr Čezeta (zvaný prase) či velorex.

IMG_0005

 

Vedle stálé expozice v přízemí a mezipatře budovy tu budou vždy probíhat dvě dočasné výstavy, situované do prvního poschodí. Ve velkém výstavním prostoru bude souběžně zahájena výstava věnovaná botaskám (Když boty, tak botasky! Fenomén Botas v Československu). Kromě dobové produkce 60. až 80. let představí i nedávné oživení této značky mladými designéry (Botas 66), kteří ostatně za touto výstavou stojí. Druhá menší výstava je věnována chebskému designérovi Josefu Cupákovi, autoru legendární skládačky ESKA 622.

IMG_0009

K otevření Retromusea vyšlo hned několik publikací. Jednak to je reprezentativní katalog stálé expozice se statěmi kurátorů jednotlivých sekcí přibližující v šestnácti kapitolách proměny životního stylu a design podle jednotlivých oborů s bohatým fotografickým doprovodem a dále jeho redukovaná verze, jakýsi průvodce expozicí. Rozsáhlý katalog vychází též k výstavě o fenoménu Botas. A konečně k výstavě Josefa Cupáka galerie vydala drobný leták, vůbec první publikaci připomínající tuto významnou osobnost Chebu i českého designu.