Oblast podpory 4.1.
Budování a rozvoj atraktivit a infrastruktury cestovního ruchu
Zaměření oblasti podpory:
- Výstavba, obnova, rozvoj, rekonstrukce a úpravy základní a doprovodné infrastruktury pro turistiku (např. informační centra, turistické trasy, naučné stezky, hipostezky, lyžařské trasy a areály, včetně přístřešků, odpočívadel, systémů značení, zařízení pro úpravu tratí, přístaviště a mola pro vodní turistiku, další aktivity pro provozování ekoturistiky apod.).
- Revitalizace kulturních, technických a průmyslových památek, kulturního dědictví a ostatních turisticky významných objektů pro jejich využití v cestovním ruchu (např. rozhledny, muzea, expozice, galerie, informační centra).
- Modernizace a úprava lázeňské infrastruktury pro zlepšení standardu a kvality služeb pro tradiční i moderní formy lázeňství („wellness“), realizace bezbariérových přístupů a dalších úprav pro zdravotně postižené návštěvníky.
- Výstavba a rekonstrukce podmiňující dopravní infrastruktury zajišťující dostupnost a kvalitní přístup k místům s atraktivitami cestovním ruchu (komunikace, parkoviště, chodníky, pěší stezky, systémy značení apod.).
Příjemci
- Kraje
- Obce
- Organizace zřízené či založené obcí nebo krajem
- Dobrovolné svazky obcí
- Nestátní neziskové organizace (pouze v případě projektů s dopadem na obec nad 2000 obyvatel)
- Organizační složky státu
- Zájmová sdružení právnických osob
- Podnikatelské subjekty s delší než dvouletou účetní historií (právnické a fyzické osoby)
Celkem bylo pro oblast podpory 4.1 vyhlášeno 7 výzev. Podpořeno a dokončeno bylo 46 projektů.
Koneční příjemci vynaložili finanční prostředky ve výši 97,1 mil. EUR (CZV)
V rámci této oblasti podpory byly podávány nejčastěji projekty zaměřené na památky a turistické objekty (rozhledny, muzea), na infrastrukturu pro turistiku (trasy, stezky, lyžařské trasy a areály), na doprovodnou dopravní infrastrukturu (komunikace, parkoviště, chodníky) a lázeňskou infrastrukturu (wellness). Tyto projekty přispěly ke zlepšení nebo rozšíření nabídky turistických zajímavostí a zatraktivnily region pro jeho návštěvníky (jak tuzemské, tak i zahraniční). Zároveň má zvýšení návštěvnosti pozitivní vliv pro poskytovatele služeb v podobě ekonomického přínosu.
Úspěšnými projekty v této oblasti podpory jsou např. „Dům porcelánu s modrou krví“ nebo „Merklín – Brána Krušných hor“.
Vybrané projekty
Mezi úspěšně zrealizované projekty patří např. projekt „Expozice Běh času – hrad Libá“.
Fotografie z projektu „Expozice Běh času – hrad Libá“
Název projektu: | Expozice Běh času – hrad Libá |
Číslo projektu: | CZ.1.09/4.1.00/36.00893 |
Příjemce dotace: | RENOVUM s.r.o. |
Celkové výdaje projektu: | 26 302 181Kč |
Projekt byl realizován v období 4/2012 – 7/2014 a týkal se zřízení expozice v části hradu Libá a zpřístupnění části nemovité kulturní památky, která byla již 40 let v havarijním stavu, veřejnosti. Muzejní expozice byla zaměřena na využití moderních technologií a multimediálních zařízení s interaktivními prvky. Expozice má název „Běh času“ a představuje veškeré součásti běžného života na hradech a zámcích. Vedle standardního společenského života na těchto objektech v oblasti umění výtvarného, hudebního a literárního je součástí expozice vývoj válečnictví, architektury a stavebnictví, vývoj řemesel a využívání přírodního bohatství a dále vlivy přírodních sil a mystických věd na život obyvatel v této části českoněmeckého příhraničí.